PORADNIK GÓRSKI

Prezentujemy tutaj kilka praktycznych porad dotyczących planowania wycieczek w góry. Zapraszamy do lektury :)

KIEDY WYBRAĆ SIĘ NA WYCIECZKĘ Z PRZEWODNIKIEM?

1. Kiedy chcemy pójść na fajną wycieczkę ;)

2. Gdy organizujemy wycieczkę szkolną (wycieczki jednodniowe, obozy, kolonie, zielone szkoły) – grupy szkolne wędrujące na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego podlegają obowiązkowi posiadania opieki przewodnika.

3. Jeśli nie mamy doświadczenia górskiego lub chcemy wybrać trudniejszą trasę, a obawiamy się o swoje umiejętności.

4. Gdy chcemy posłuchać ciekawych historii związanych z tematyką górską (przyrodą, historią, etnografią, taternictwem, narciarstwem górskim, wyprawami w góry świata i wieloma innymi sprawami).

Każdy powód jest dobry – przekonajcie się sami :)

JAK UBRAĆ SIĘ W GÓRY?

Wygodny i funkcjonalny strój zapewni komfort i wpłynie na bezpieczeństwo podczas wycieczki górskiej. Ubranie powinno być wygodne i dopasowane do typu wycieczki – inaczej ubierzemy się na spacer dolinny, a inaczej na wyjście szczytowe. Ponadto ubiór powinien być dopasowany do pory roku i panujących aktualnie warunków. Należy jednak pamiętać, że pogoda w górach szybko się zmienia i być przygotowanym się na każdą ewentualność.

Obuwie

Buty to podstawa. Po górach chodzimy w obuwiu sportowym, zabudowanym, najlepiej sięgającym powyżej kostek. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko potknięć, stłuczenia palców czy skręcenia kostki. Warto wybrać buty przeznaczone do turystyki górskiej. Na wycieczki dolinne możemy ubrać niskie buty sportowe. Rozmiar obuwia powinien być nieco większy, niż ten do którego jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień. Podczas wysiłku fizycznego stopy puchną i trzeba zostawić im miejsce na zwiększenie objętości ;) Oczywiście nie należy przesadzać – zbyt luźny but sprzyja obtarciom.

Odzież

W góry ubieramy się na cebulkę tak, żeby móc łatwo dostosować ubiór do panujących aktualnie warunków.

Koszulka, niezależnie od tego czy jest z długim czy krótkim rękawem, powinna być wykonana z materiału oddychającego. Możemy wybrać popularną obecnie odzież termiczną, ale zwykły bawełniany T-shirt też będzie dobry. Na wierzch ubieramy bluzę sportową, polarową lub inną, która uchroni nas przed utratą ciepła. Kolejna warstwa powinna być nieprzewiewna i nieprzemakalna – najlepszą opcją jest kurtka przeciwdeszczowa. Jeśli takiej nie mamy, to obowiązkowo musimy ze sobą zabrać pelerynę.

Spodnie przede wszystkim powinny być wygodne i nie krępować naszych ruchów - podczas wycieczki przy podejściach i zejściach będziemy robić większe kroki niż zazwyczaj. Dodatkowym udogodnieniem może być wykonanie z materiałów szybkoschnących na wypadek gdyby podczas wycieczki zaskoczył nas deszcz.

Czapka przyda się o każdej porze roku. Latem ochroni nas przed słońcem i przegrzaniem, zimą przed zimnem. Zimą, wiosną i jesienią warto mieć ze sobą rękawiczki i szalik. Mogą się one przydać również latem, gdy wybierzemy się w wyższe partie gór.

WYPOSAŻENIE GÓRSKIEGO PLECAKA

...czyli co zabrać ze sobą na wycieczkę?
Zacznijmy od tego, że trzeba wziąć plecak :) To właśnie do niego spakujemy wszystkie inne niezbędne rzeczy. Plecak powinien być dobrze dopasowany - uwierające buty i niewygodny plecak to dwie podstawowe rzeczy, które jeśli są źle dobrane mogą naprawdę zepsuć nam wyjście.

Do plecaka pakujemy: dokumenty, suchy prowiant (w tym czekoladę czy kalorycznego batona), picie (wodę, herbatę w termosie), ciepłą bluzę, mapę obejmującą teren w którym się poruszamy, apteczkę, czołówkę (lub latarkę), ciepłe nieprzemakalne ubranie, kompas (lub GPS).

Zimą dodatkowo potrzebne mogą okazać się: ochraniacze śniegowe, raki, czekan, lawinowe ABC (detektor lawinowy, sonda i łopata).

Oczywiście jest wiele innych przedmiotów, które mogą nam się przydać podczas wycieczki. Te wymienione powyżej to naszym zdaniem podstawa.

I na koniec ostatnia rzecz, o której nie powinniśmy zapomnieć: naładowany telefon komórkowy z zapisanym telefonem alarmowym do górskiego pogotowia ratunkowego. W przypadku polskich gór jest to numer do TOPR ( Tatry) i GOPR (reszta pasm górskich): +48 601 100 300.
Copyright Nazwa.pl